Keď sa domáci boja vyhrať

V poslednom 18.kole  základnej časti  Edymax extraligy mužov   privítali  Zvolenčania  na vlastnej palubovke mladíkov z  Trenčína. V prvom vzájomnom zápase v 9.kole Zvolenčania zvíťazili pod Matúšovým hradom až v tajbrejku, obidve mužstvá doteraz zhodne zvíťazili iba v troch stretnutiach a tak priamy súboj pod Pustým hradom o ôsmu priečku nemal favorita.

V prvom dejstve bolo vidieť enormnú snahu domácich získať  úvodný set, postupne si vypracovali vedenie, aj keď do stavu 8/8 bolo stretnutie vyrovnané. MVK si výborným servisom a pestrou hrou na sieti vytvorili výrazné vedenie a pri setbale viedli o 9 bodov, pohodlne premenili štvrtý setbal.

Druhý set mal podobný priebeh a skóre sa v prospech COP otočilo až za stavu 13/13.  Bojujúci mladíci získali až 6 bodový brejk a mali dokonca setbal. Domáci vďaka kvalitnému bloku a dôrazu na sieti vyrovnali, mali setbal, potom odvrátili ešte dva setbaly Trenčína, no za stavu 28/28 poslali hostia smeč mimo a Kučera blokom zabezpečil MVK vedenie 2:0 na sety.

V tretom sete   od stavu 15/15 Zvolenčania výbornou pozičnou hrou  zabezpečili vedenie, no koncovku nezvládli, znervózneli a hostia vyrovnali i vďaka chybám MVK na 23/23 a set vyhrali.

Štvrté dejstvo prinieslo podobný priebeh a hostia od stavu 20/20 profitovali z alibistického zakončenia domácich a vyrovnali na 2:2 na sety.

V tajbrejku nadšene hrajúci trenčiansky mladíci umne dirigovaní skúseným Petrom Kalným  odskočili domácim o 4-5 bodov a po obrátke stupňovali tempo a s prehľadom premenili druhý mečbal.

MVK ZVOLEN – COP TRENČÍN 2:3 (18, 28, -23, -22, -8)

Zápas trval: 134 minút, rozhodovali: Poláčiková a Daruľa, 150 divákov.
MVP: Nikolas Ondruš (Trenčín)

Najviac bodujúci hráči:  Kliment 16  bodov resp. Kyjanica 19 bodov

Základné štatistiky: útoky 52/59, esá 8/6, bloky 12/15, chyby 31/36

MVK Zvolen: Vrtielka 12, Šimko 13, Vaško 10, Kučera 13, Michalec 8, Kliment 16, libero Hraňo (Podstupka 0, Orolín 0, Kamenský 0). Tréner: M. Vaško.

COP Trenčín: Goč 6, Hrtus 9, Fejt 1, Kyjanica 19, Ondruš 17, Jendrejčák 16, libero Kurej (Š. Rzyman 9, Vančo 3). Tréner: P. Kalný.
Vyjadrenie trénerov:

Martin Vaško, tréner Zvolena: „Dnes to vyzeralo tak, že sme sa báli vyhrať. Mali sme ponúknuté dve príležitosti v treťom a štvrtom sete, ktoré sme trestuhodne nezvládli uhrať do víťazného konca. Začala nám škrípať prihrávka aj útok z okraja siete. A to bohužiaľ rozhodlo.“

Peter Kalný, tréner Trenčína: „Bojovali sme do poslednej lopty, takže to bolo pre nás dnes rozhodujúce. Stratili sme vyhratý set, vyhrali sme stratený set. Trochu viac sme experimentovali so zostavou, preto nám trvalo trochu dlhšie sa nájsť. Som rád, že sme to vybojovali a že sa hral veľmi dobrý volejbal. Domáci hrali veľmi dobre.“

Edymax extraligy bude pokračovať nadstavbovou časťou, v ktorej sa tímy rozdelia na dve skupiny 1.-4. a 5.-10. Úvodné kolo nadstavby je na programe na budúci víkend.

Miestenku do skupiny 1.-4. si okrem Prievidze, Košíc a Nitry vybojovali napokon aj volejbalisti Prešova, keď v poslednom kole predbehli v tabuľke Svidník. Šarišania zdolali doma Komárno 3:0, Svidník zaváhal v Myjave a po prehre 1:3 klesol na piatu priečku.

V skupine 5.-10. sa predstavia Svidník, Myjava, Komárno, Trenčín, Zvolen a Stará Ľubovňa, ktorá v základnej časti nezískala ani jeden bod a vyhrala len dva sety.