Dva dobré sety proti majstrovi

Edymax extraliga mužov – štvrťfinále play off – 2.zápas

Vo štvrťfinále play off volejbalovej Edymax extraligy prehral MVK Zvolen prvé stretnutie  na palubovke prvého mužstva súťaže VK Prievidza.  V sobotu nastúpili hráči MVK s favorizovanými  „kohútmi“ v odvete na  domácej palubovke a očakával sa jednoznačný priebeh, veď  v uplynulej sezóne vo vzájomných súbojoch Zvolenčania  prehrali  všetky tri súboje a neuhrali ani set.

V prvom sete začali Zvolenčania nebojácne, do stavu 9/9 držali krok s favoritom, no potom sa dostal na sieť Mačuha a získal sériu štyroch bodov, ktorú hostia tvrdým podaním a dvomi esami Mlynarčíka a úspešnými útokmi Ludhu natiahli na dvojnásobok. Domáci nedokázali odpovedať na iniciatívu hostí, ktorí dominovali vo všetkých herných činnostiach a Javorčík premenil tretí setbal. 0:1.

Druhé dejstvo sa podobalo priebehom prvému, hostia si vytvorili desaťbodové vedenie vďaka výbornému servisu a na sieti kraľovali Pliaseckij s Ludhom, domácim nepomohli ani oddychové časy a striedania a Ihnát smečom premenil setbal. 0:2.

MVK ZVOLEN – VK PRIEVIDZA 1:3 (-16, -13, 23, -26)

výsledok série 0:2, postúpila Prievidza

Zápas trval: 113 minút,rozhodovali: Mil. Smolko a Andrejčák,100 divákov.MVP: Marek Ludha (Prievidza)

Zvolen: Šimko, Podstupka, Kučera, Michalec, Kliment, Vrtielka, libero Hraňo (Kamenský, Vaško, Sekereš). Tréner: M. Vaško.

Prievidza: Ludha, Jančura, Javorčík, Mačuha, Mlynarčík, Ihnát, libero Ľ. Nemec (Pliaseckij, Kudra, Prešinský). Tréner: R. Nemec.

Tretí set však priniesol zmenu, domáci sa osmelili a nielenže držali s favoritom krok, ale i viedli, darilo sa na sieti Kučerovi a Klimentovi v útoku a výborne blokoval Šimko. Hostia síce pritvrdili, vyrovnali na 21/21, no potom domáci obetavo bojovali a získali body v dlhých výmenách. Michalec blokom získal setbal a Ludha ešte znížil, no Kučera nekompromisne  prešiel cez dvojblok „kohútov“ a domáci prekvapivo znížili na 1:2 na sety.

Domácich v úvode štvrtého dejstva pribrzdili peripetie s technickým zariadením, no napriek tomu pokračovali v zlepšenom výkone. Prekvapení hostia sa nestačili čudovať, čo zrazu Zvolenčania vychytali, či zahrali a od stavu 12/12 sa mužstvá striedali v jednobodovom vedení. MVK viedli  22:21 po smeči Kučeru a odvrátili dva mečbaly zásluhou Klimentových blokov a smečov. Za stavu 25:24 mali aj setbal. No po chybe MVK na podaní majster  napokon koncovku zvládol, set vyhral 26:28 po ese Ludhu a bloku Mlynarčíka a tretíkrát za sebou postúpil do semifinále.

Domáci tak mohli dotiahnuť zápas do tajbrejku, no pomohli favoritovi vlastnými chybami.

Vyjadrenie trénerov:
Martin Vaško, tréner Zvolena: „Prvé dva sety jasne v réžii Prievidze. Hlavne kvalitným podaním a príjmom sa v sériách dostávali do vysokého vedenia. V treťom a štvrtom sete sa nám podarilo lepšie trafiť podanie a Prievidžania boli odtlačení od siete. Zásluhou toho sme im boli vyrovnaným súperom. Obrovská škoda koncovky štvrtého setu, kde sme spravili štyri chyby, z ktorých dve sa stať nemôžu.“

Richard Nemec, tréner Prievidze: „Toto je pre nás dôležitý postup. Trošku sme sa zahrali s výsledkom, čo bolo aj výsledkom mojej nepozornosti. Vyskúšali sme si zopár variant aj s hráčmi z lavičky a účel to splnilo. Mali sme trochu aj stres. Ideme sa sústrediť na semifinále.“

Súťaž sa pre MVK Zvolen nekončí, mužstvá nepostupujúce do semifinále play off zohrajú zápasy o poradie na 5. až 8. mieste tak isto na dva vyhraté zápasy. Zvolenčania čakajú na víťaza súboja VK MIRAD PU Prešov vs  TJ Slávia Svidník.